Apple jedyne w branży odnotowuje wzrost sprzedaży komputerów Apple jedyne w branży odnotowuje wzrost sprzedaży komputerów
Firma Gartner opublikowała dzisiaj ciekawy raport, w którym przedstawia szacunkowe dane sprzedaży komputerów osobistych na świecie i w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Apple jedyne w branży odnotowuje wzrost sprzedaży komputerów

Firma Gartner opublikowała dzisiaj ciekawy raport, w którym przedstawia szacunkowe dane sprzedaży komputerów osobistych na świecie i w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku.

Wnioski płynące z owego raportu są dość ciekawe, gdyż potwierdzają, że rynek pecetów wyraźnie się kurczy, ale co ciekawe, wydaje się, że Apple zdołało odwrócić ten branżowy trend, bo jako jedyne odnotowało wzrost względem dostaw w 2014 (+2,8%). Inni producenci zanotowali w tym czasie znaczące spadki – Acer -11,2% , HP -8,1%. Nie zmienia to jednak faktu, że to wciąż czwórka Lenovo, HP, Dell i Asus dominują rynek komputerów osobistych, choć jak tak dalej pójdzie może to się wkrótce zmienić.

gartner_4Q15_global

Apple ma się jeszcze lepiej na swoim rodzimym podwórku, czyli w Stanach Zjednoczonych, gdzie wzrost względem ubiegłego roku wyniósł 6,5%, a udział firmy z Cupertino w rynku sięga prawie 12%. Tu jednak po piętach depcze jej Lenovo, które zanotowało rekordowy wzrost rzędu 21%, zagarniając tym samym 10% rynku.

gartner_4Q15_us

Od lat można zaobserwować trend spadkowy w sprzedaży pecetów, co pokazują powyższe szacunki – na świecie sprzedaż komputerów spadła o 8,3%, zaś w samych Stanach o 3,1%.

Jak zauważają analitycy firmy Gartner, w tym roku w okresie świątecznym, w odróżnieniu od poprzedniego, laptopy nie były „najgorętszym” towarem, a zainteresowanie konsumentów skierowało się na inne urządzenia takie jak telewizory czy nosidła (jakkolwiek by to nie brzmiało, tak powinno się podobno określać po polsku wearables).

Spodziewamy się, że w 2016 roku Apple odświeży swoją linię Maców wyposażając je w procesory z serii Skylake.

źródło: MacRumors / Gartner

Czarek Michalski

Nazywam się Czarek. We wrześniu 2012 roku założyłem kanał Apple Reviews PL. Wszystko zaczęło się od recenzji iPhone'a 5. Później było już tylko lepiej. Nagrałem 90 filmików na YouTube, które obejrzano ponad 300 000 razy. Mam 5 000 wiernych widzów (pewnie jednym z nich jesteś ty), którzy oglądają moje filmy, w których opowiadam o produktach Apple, czyli o mojej pasji. To tyle o mnie, mam nadzieję, że przez następne miesiące dalej będziecie mnie chętnie oglądać...